TROPO-XL-12 // 1000 Watts RMS 12 Inch Car Subwoofer
/
COIL CONFIGURATION
Details
Built to bring you the bass you need without breaking the bank you love, the CT Sounds Tropo XL 12 Inch 1000W RMS Car Subwoofer allows you to peer into the atmospheric pressure CT Sounds subwoofers are capable of. Whether you want to fill in the lows in your stereo or drive the neighbors up a wall; the CT Sounds Tropo XL 12 is the perfect match.
The subwoofer features a 3 inch - 4 layer high-temperature copper voice coil, double slug Y30 grade optimized motor, stamped steel basket, flexible high foam surround, oversized 8 gauge push terminals, dual round weaved copper tinsel leads, and a premium grade spider pack. Boasting a power rating of 1000 Watts RMS, this 12-inch subwoofer was engineered to be a harmonious combination of price and performance without a compromise on quality.
Quick Facts:
RMS Power: 1000 Watts
MAX Power: 2000 Watts
Voice Coil Configuration: Dual 2 Ohm
Push Terminal Size: 8 Gauge
Specs
General Specifications:
Product Type: Car Subwoofer
Subwoofer Size: 12"
RMS Power: 1000 Watts
MAX Power: 2000 Watts
Voice Coil Type: 3 Inch - 4 Layer High-Temperature Copper Voice Coil
Magnet Type: Double Stacked Y30 Ferrite Magnet
Bottom Plate Type: Signature Chrome Low Carbon Iron Bottom Plate
Surround Type: Dual White Stitched High Narrow Foam Surround
Cone Type: Composite Paper with 3% Carbon Fiber Reinforcement
Tinsel Lead Type: Dual Round Weaved Copper Tinsel Leads
Terminal Type: 8 Gauge Push Terminals
Basket Type: Stamped Steel
Spider Material: Poly-Cotton Blend
T/S Parameters:
Qes: 0.621
Qms: 6.351
Qts: 0.566
Fs: 34.6 Hz
Vas: 26.65 L
Mms: 317.42 g
Cms: 0.067 m/N
Re: 0.95 Ω
Bl: 10.273 Tm
Le: 0.665 mH
Sd: 530.93 cm²
Xmax - Single Way (mm): 14 mm
Xmax - Single Way (cm): 1.4 cm
Vd (Sd*Xmax): 743.302 cm³
SPL: 86.51 dB
Box Specs
Subwoofer Measurements:
Cutout diameter 10.98"
Overall diameter 12.82"
Mounting depth 7.01"
Box Specifications:
Port Area 28 in 2
Displacement 0.16 ft 3
Flat Response Curve (SQ):
Sealed 1 ft 3
Ported 1 ft 3
Tuning Frequency 34 Hz
Boomer Response Curve (SPL):
Sealed  -
Ported 1.5 ft 3
Tuning Frequency 34 Hz
*Enclosure recommendations do not account for subwoofer, bracing, and port displacement.
Details
Quick Facts:
Voice Coil Configuration: Dual 4 Ohm
Push Terminal Size: 8 Gauge
Specs
General Specifications:
Product Type: Car Subwoofer
Subwoofer Size: 12"
Basket Type: Stamped Steel
T/S Parameters:
Qes: 0.729
Qms: 6.322
Qts: 0.653
Fs: 37.5 Hz
Vas: 24.98 L
Mms: 286.98 g
Cms: 0.063 m/N
Re: 1.7 Ω
Bl: 12.57 Tm
Le: 0.902 mH
Sd: 530.93 cm²
Xmax - Single Way (mm): 14 mm
Xmax - Single Way (cm): 1.4 cm
Vd (Sd*Xmax): 743.302 cm³
SPL: 86.62 dB
Box Specs
Subwoofer Measurements:
Cutout diameter 10.98"
Overall diameter 12.82"
Mounting depth 7.01"
Box Specifications:
Port Area 28 in 2
Displacement 0.16 ft 3
Flat Response Curve (SQ):
Sealed 1 ft 3
Ported 1 ft 3
Tuning Frequency 34 Hz
Boomer Response Curve (SPL):
Sealed  -
Ported 1.5 ft 3
Tuning Frequency 34 Hz
Wiring Calc.
Subwoofer Quantity
Voice Coil Impedance
Customer Reviews
Based on 121 reviews
92%
(111)
6%
(7)
2%
(2)
1%
(1)
0%
(0)
O
O.G.
The system is unbelievably good. Exceded my expatation. I'm a fan of the brand.
J
Jason R.
Shipping was fast
A
Audi A.B.2.s. (Sauk Rapids, MN)
Word's can't describe the sound quality
T
Tony S.
Tropo 12in xl